16 sty 2014

To znaczy nie ile można, bo można naprawdę dużo, ale jaki jest prawidłowy przyrost masy?

W ciąży oprócz tego, że rosną brzuchy, rosną rówież piersi, zwiększa się ilość wody i krwi w organizmie.
Niestety nie możemy obarczać winą faktu, że dzidziuś ma ochotę na litr lodów i 2 tabliczki czekolady. Należy odżywiać się racjonalnie. Oczywiście możemy ulegać różnym pokusom, ale róbmy to z głową.


Ogólnie zalecanych jest 5 posiłków dziennie – w tym 3 bardziej konkretne.
Nie musimy jeść za dwoje, tylko dla dwojga, ponieważ w I trymestrze dobowe zużycie energii przeznaczonej na potrzeby dziecka zwiększa się o 9 kcal, w II trymestrze o 84 kcal, a w III o 220 kcal.
W I trymestrze często pojawiają się mdłości i niechęć do jakiegokolwiek jedzenia. Możemy przytyć 1-2 kg, ale często jest tak, że chudniemy, albo wcale na wadze nie przybywamy. Nie musi nas to niepokoić. Dziecko jest maleńkie i korzysta z naszych zapasów. Waga stojąca w miejscu nie stanie mu na przeszkodzie w prawidłowym rozwoju.
II trymestr to czas, kiedy waga zaczyna wskazywać już wyższe wartości, które przed ciążą wprawiłyby nas  w podły nastrój. Powinnyśmy przybierać średnio 1-2 kg/miesiąc. Bardzo podobnie przybieranie na wadze kształtuje się w III trymestrze.
No dobrze a jak to wygląda w praktyce? Co ile waży w 40 tygodniu ciąży?
  • Dziecko – 3500 g
  • Łożysko – 700 g
  • Płyn owodniowy – 900 g
  • Macica – 1000 g
  • Piersi – 500 g
  • Krew – 1200 g
  • Płyn śródtkankowy – 1500 g
  • Zapas matczyny – 3500 g
Czyli ogółem przyrost masy ciała wychodzi ok. 12 kg.
Ale (bo bez ale się nie obędzie), przyrost masy ciała w granicach 11,5 do 16 kg dotyczy kobiet, które przed ciążą miały prawidłowy BMI, czyli wskaźnik masy ciała (19,5-26). Jeżeli mama miała niedowagę, wskaźnik BMI poniżej 19,5, wtedy przyrost masy powinien wynieść 12,5 – 18 kg. Mamy z nadwagą i BMI powyżej 26 mogą przytyć 7-11,5 kg.

Według badań kobiety, które miały zbilansowaną dietę w ciąży częściej rodzą zdrowe dzieci, niż te, których dieta była uboga, złożona z produktów niskiej jakości. U dzieci kobiet otyłych zwiększa się ilość wad np. cewy nerwowej.

Pamiętajmy, że w ciąży powinnyśmy się dobrze czuć. Dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, spędzać czas aktywnie – wtedy łatwiej będzie nam wrócić do formy sprzed ciąży. Będziemy szczęśliwe, a nie narzekające na wielki brzuch, obrzęknięte nogi i ogromny cellulit.

0 komentarze:

Prześlij komentarz