16 sty 2014

Stare porzekadło głosi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. To nieprawda. Nieleczony katar może skończyć się poważną chorobą. Podpowiadamy jak skutecznie pomóc smykowi, który ma zatkany nosek.

www.mamdziecko.interia.pl
Zatkany nos utrudnia oddychanie, odbiera apetyt, przeszkadza w spaniu i zabawie. Jeśli katar trwa długo może dojść do zapalenia ucha lub zatok. Bywa nawet, że od zwykłego kataru wywiązuje się zapalenie płuc, bo maluszki nie umieją wydmuchać noska, ani porządnie wykasłać wydzieliny. Dlatego nie lekceważmy kataru i walczmy z nim sprawdzonymi sposobami.

Czyść nosek.
Przed spaniem i karmieniem do noska wpuść maluchowi 2-3 krople soli fizjologicznej. Jeżeli to nie pomoże, podawaj mu krople na katar. Są takie, które można stosować już u niemowląt. Ale tylko przez kilka dni, ponieważ długie użytkowanie powoduje tzw. polekowy nieżyt noska (jest stale zapchany).

Wietrz i nawilżaj mieszkanie.
Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekraczać 21 stopni. Dlatego kilka razy dziennie otwieraj okno i wietrz. Uważaj tylko, aby maluch nie przebywał w przeciągu.
Gdy w domu grzeją kaloryfery, powietrze jest mocno wysuszone, a to także utrudnia dziecku oddychanie. Na kaloryferze zawieś więc nawilżacz lub połóż mokry ręcznik. Pamiętaj jednak, że zbyt duża wilgoć też nie jest korzystna, szczególnie dla dzieci uczulonych na roztocza i pleśnie (takie warunki to dla nich raj).

Podawaj dziecku dużo płynów
Dzięki temu wydzielina w nosku będzie płynniejsza, a co za tym idzie łatwiejsza do oczyszczenia. Podawaj dziecku lekkie ziołowe herbatki, lub wodę. Dziecku powyżej roku możesz dodać do herbaty miód, który działa bakteriobójczo – pod warunkiem, że smyk nie jest uczulony.

Rozgrzewaj stopy i plecy
Posmaruj je maściami zawierającymi olejki eteryczne (np. Pulmex Baby). Rozgrzejesz w ten sposób dziecko i ułatwisz odkrztuszenie kaszlu i wydzieliny po katarze.
Same zaś olejki odetkają nosek i ułatwią oddychanie.

Stosuj inhalacje.
Najlepsze i niewywołujące reakcji alergicznej są te z soli kuchennej. Do garnka wlej dwa litry wody, dodaj dwie łyżki soli i postaw w pobliżu łóżka maleństwa. Uważaj jednak, aby się nie poparzyło!
Jeśli maluch nie ma alergii, można zrobić mu inhalacje z rumianku i tymianku, które mają właściwości odkażające.
Skuteczne jest też smarowanie noska maścią majerankową. A na poduszkę lub kołdrę wkropienie 2 kropli olejku eterycznego np. miętowego lub eukaliptusowego, co udrożni nosek i ułatwi oddychanie.

Układaj na brzuszku.
Gdy dziecko nie śpi, jak najczęściej układaj je na brzuszku. Wydzielina będzie łatwiej wyciekać z noska. Kilka razy dziennie oklepuj dłonią w kształcie łyżeczki plecy smyka od dołu do góry, po obu stronach kręgosłupa. Pomoże to pozbyć się wydzieliny, która dostała się już do dolnych dróg oddechowych.

Żaneta B.


0 komentarze:

Prześlij komentarz