6 lut 2014

Czy wiecie, że rocznie na każde dziesięć tysięcy osób jedna choruje na białaczkę, chorobę nowotworową, która powoduje patologiczne namnażanie się białych krwinek, czyli leykocytów? Większość z chorych może przeżyć i wyzdrowieć tylko dzięki przeszczepowi szpiku kostnego.Co to jest szpik kostny?

 Jest to gąbczasta, siatkowata substancja wypełniająca przede wszystkim wnętrza dużych kości. Szpik czerwony jest miejscem tworzenia i wzrostu komórek krwi. W okresie życia płodowego i u niemowląt, szpik ten znajduje się prawie we wszystkich kościach. W miarę dojrzewania szpik czerwony ustępuje i przekształca się w szpik żółty składający się głównie z komórek tłuszczowych i tkanki łącznej. U zdrowych, dorosłych ludzi występowanie szpiku czerwonego ograniczone jest do główek kości długich, obręczy kończyn dolnych (miednicy) i górnych, mostka, zakończeń żeber i płaskich kości czaszki.Skąd wziąć ten szpik?

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 – 50 lat. Dawcą możesz zostać i Ty, bowiem pokrewieństwo z biorcą nie jest konieczne, a Twój szpik może uratować życie komuś obcemu – ważne, by wystąpiła zgodność antygenów HLA w Bankach Dawców Szpiku. Im więcej osób jest w nich zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej próbki i tym samym na uratowanie chorego. **Co zrobić, żeby zostać dawcą?

Nie ma nic prostszego - trzeba po prostu udać się do najbliższego Punktu Krwiodawstwa.
Tam wypełniamy ankietę medyczną.

Oto lista przeciwskazań dyskwalifikujących nas jako dawcę:
-zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem) -obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne)
-aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
-cukrzyca – jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych
-aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
-przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
-epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany)
-nadciśnienie – jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany)
-stosowanie leków hormonalnych ( konsultacja z lekarzem Poradni Przeszczepowej)
-ciąża – ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
-łuszczyca
-tatuaż (jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwskazaniem)

Po wypełnieniu ankiety i po przebadaniu przez lekarza oddajemy 10 ml krwi.
To nic NIE BOLI.
Wynik badania i dane osobowe zostają zapisane w bazie kandydatów na dawcę szpiku kostnego POLTRANSPLANTU.

Potem już tylko oczekujemy na telefon, że ktoś czeka;)*** Jak pobiera się szpik kostny?

Wszystkiego, co ważne o pobieraniu szpiku kostnego dowiecie się tutaj Drużyna Szpiku
Na stronie drużyny szpiku autorzy rozprawiają się też z mitami, jakie krążą wokół pobierania szpiku kostnego.
Jedno jest pewne. Przeszczep nie jest ani groźny dla dawcy, ani nie generuje żadnych kosztów.
Jedyne co możecie uczynić podczas tego aktu, to podarowanie komuś najcenniejszego prezentu i daru na świecie - ŻYCIA.


Pamiętajcie, nie ma znaczenia, czy mieszkacie w Polsce, czy za granicą.
Bazy dawców szpiku kostnego na całym świecie, wymieniają się informacjami i nie raz było już tak, że ktoś z Polski przekazywał swoje komórki osobie mieszkającej w Ameryce.
Możliwości organizacji zajmujących się przeszczepami są ogromne, nie są one jednak w stanie pomóc choremu, jeśli w bazach danych nie znajduje się jego bliźniak genetyczny.
Dlatego niezmiennie ważne jest, żeby każdy zdrowy człowiek przemyślał chociaż raz w życiu i rozważył, czy nie zostać dawcą szpiku. MOŻE TO WŁAŚNIE NA CIEBIE CZEKA KTOŚ, KTO MA TYLKO JEDNO WAŻNE MARZENIE-CHCE ŻYĆ.


Nie tak planowałam rozpocząć przygodę z Mafią, ale temat przeszczepu szpiku kostnego od jakiegoś czasu stał mi się bardzo bliski.
Obiecałam sobie, że będę już zawsze przypominać ludziom o tym, jak łatwo można komuś pomóc i uratować mu życie. O moim "przebudzeniu", które było raczej uderzeniem w głowę możecie  przeczytać na moim blogu. Ponieważ MafiaMam będzie mam nadzieję skupiać wiele wspaniałych mam i ich czytelników, postanowiłam, że i tu muszę wszystkim o tym przypomnieć.

MamĄ 

1 komentarze:

  1. Popieram akcję (sama wzięłam z mężem w niej udział) i wszystkich wokół namawiam gorąco do tego by pomóc. Kiedyś to my możemy tej pomocy potrzebować!

    OdpowiedzUsuń