17 mar 2014

Kiedyś już wspominałam, że zaczynam pisać rozprawę doktorską. Chyba nie pisałam jaki jest temat, nie będę Wam głowy zaprzątać, w każdym razie dużo czytam i robię badania w temacie palenia tytoniu przez kobiety w okresie ciąży i kobiety karmiące.Zapytacie, co ja badam? Przecież kobiety w ciąży nie palą...no bo przecież są w ciąży!
Nic bardziej mylnego.

Niestety, mimo XXI wieku i coraz większej (tak by się przynajmniej wydawało) świadomości kobiet, prawie 30% z nich przyznaje się do aktywnego palenia papierosów w okresie ciąży. Smutne, ale prawdziwe.

Dodatkowo zasmuca fakt, że aż 60% kobiet w błogosławionym stanie jest narażonych na bierne palenie (czyli mimowolne wdychanie dymu tytoniowego albo w domu, albo w miejscu pracy), a nie od dziś wiadomo, że bierne palenie niesie za sobą takie same skutki jak palenie aktywne. Czyli Tatusiowe też nie zawsze zachowują się odpowiedzialnie.

Już dla planujących potomstwo przestrogą powinno być to, że palenie tytoniu może uniemożliwiać zapłodnienie. Trudniej jest zajść kobiecie w ciąże, jeżeli ona lub partner palą.

Nawet jeżeli już do zapłodnienia dojdzie, trudniej taką ciąże utrzymać. W przypadku palących kobietyczęściej dochodzi do ciąży pozamacicznej, częściej występują też poronienia.

Związki chemiczne obecne w dymie tytoniowym bez problemu przenikają przez łożysko i dostają się do płodu. Dzieci kobiet palących w ciąży rodzą się stosunkowo o 150-300 gram mniejsze od dzieci kobiet, które nie paliły w ciąży. Często zaobserwować można też wady w rozwoju mózgu spowodowane jego niedotlenieniem w trakcie ciąży (efekt działania tlenku węgla obecnego w dymie tytoniowym).

Narodzone już dziecko też nie ma lekko z palącą mamą.... u niemowląt wzrasta ryzyko wystąpienia SIDS (syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej), częściej występują choroby układu oddechowego-takie jak astma oskrzelowa, zapalenia płuc, słabsza koncentracja, trudności z nauką w okresie późniejszym, podwyższone ryzyko zachorowania na raka. Palący rodzice to też pierwszy krok do tego, by w przyszłości dziecko sięgnęło po papierosa.

Powiecie, że przecież takie choroby i wady występują również w przypadku zdrowych, dbających o siebie Mam.
Oczywiście. Niestety, ale zdarza się, czasami nie mamy na to wpływu. Jednak to nie jest dobre wytłumaczenie dla kobiet palących. Wady takie występują, jednak u dzieci kobiet palących występują zdecydowanie częściej. Czy nie warto poświęcić tych (chociaż 9) miesięcy na zadbanie o przyszłość dziecka? I swoją też-bo nie oszukujmy się, ze zdrowym dzieckiem będzie nam po prostu łatwiej (pomijając fakt, że przecież każda Matka chce dla dziecka jak najlepiej, chce żeby było zdrowe i szczęśliwe).

Przyszła paląca mamo, pamiętaj!

Dziecko ma słabiej rozwinięty system obronny organizmu niż Ty, dlatego ciężko jest mu obronić się przed szkodliwym wpływem związków toksycznych, nie zawsze potrafi sobie z nimi poradzić.
Pamiętaj też, że to co wymieniłam powyżej to nie wszystkie negatywne skutki palenia w ciąży. Lista jest  naprawdę długa!
Pamiętaj, że karmiąc swoim mlekiem zawierającym toksyczne składniki z dymu tytoniowego chcąc dla dziecka dobrze (bo w końcu karmisz je piersią), jednocześnie mu szkodzisz!
 Pamiętaj, że to Twoje dziecko i jesteś za nie odpowiedzialna.


Poniżej baner, który przygotowała Pani S. z bloga ŚwiatSzymka. Jeżeli podzielasz moje zdanie zamieść go u siebie, może zobaczy go jakaś przyszła Mama i dzięki temu może uda nam się ochronić chociaż to jedno dzieciątko przez wdychaniem dymu tytoniowego.

6 komentarze:

 1. Z rozmysłem truć swoje dziecko, małe jeszcze nie narodzone? Nie wierzę, że takie osoby nie zdają sobie sprawy co robią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez w to nie wierze, zdaja sobie sprawe tylko same przed soba sie tlumacza, najlepsze sa teksty typu "moja mama palila (albo tata przy ciezarnej mamie) a ja zdrowa jestem wiec moje dziecko tez bedzie" Rece opadaja :(

   Usuń
 2. palenie, picie, narkotyki - jak można być aż tak głupim i samolubnym.

  OdpowiedzUsuń
 3. tez mnie to zastanawia :( jak mozna sobie w oczy w lustrze spojrzec robiac takie rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja bym takie odpowiedzialne przyszłe mamy rzucał tym https://www.znamlek.pl/desmoxan-3889.html  w twarz

  OdpowiedzUsuń